Lenmagolajos ekcéma kezelés

Az ekcéma, vagy más néven dermatitisz, gyakori bőrbetegség. Összetett egészségügyi probléma, melynek allergiás jellege is van. Mindezt bizonyítja, hogy az étkezési szokások, illetve az immunrendszer erőssége és az ekcéma kialakulása között összefüggés van.
A betegség számos fajtája kialakulhat, vannak azonban általánosan jellemző tünetei, melyek a következők lehetnek:
- vizenyős bőr (ödéma),
- bőrpír,
- kezdetben kicsinyke, kiemelkedő göbök, majd a megnagyobbodó hólyagocskák,
- viszkető, hámló bőr,
- duzzanatok, nedvezés, pörkképződés (szövetelhalás majd leválás az egészséges bőrről).
Az ekcéma megelőzhető / enyhíthető bizonyos bőrápolási praktikák betartásával. Ilyen lehet például a betegséget kiváltó vegyszerek, tisztálkodási szerek lecserélése, a forró fürdő - termálvíz - szauna kerülése, a bőr dörzsölgetésének, illetve a műszálas és zárt - nehezen szellőző ruházat rendszeres viselésének az elkerülése.
A növényi eredetű szappanok és olajok rendszeresített alkalmazása szintén jót tesz az ekcémás bőrnek.
A táplálkozás is kulcsfontosságú az ekcéma kezelésében. A finomított, adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket mindenképpen érdemes elhagyni, helyettük Omega zsírsavakban, E -, illetve A-vitaminban gazdag táplálékok ajánlottak.
A gyulladáscsökkentő Omega-3 zsírsavak csökkentik az ekcémás gyulladásokat. Az esszenciális zsírsavaknak további antiallergén-hatásuk is ismert, ekcéma esetén ezáltal mérsékelve a bőrbetegséggel kapcsolatos allergiás tüneteket.

A lenmagolaj alfa-linolénsavja (ALA) hidratáló hatású a bőr szempontjából, az ALA-ból szintetizált EPA és DHA további gyulladásgátló jellegzetességekkel bírnak.
Az ekcéma kapcsán valószínűsíthető hogy a zsírsavak metabolizmusa során bizonyos rendellenességek lépnek fel. Az olyan növényi olajokkal, mint amilyen a telítetlen zsírsavakat tartalmazó lenmagolaj is, megéri kísérletezgetni az ekcéma kezelését illetően.
A viszkető és kiszáradt bőr megelőzésében segíthet a bőr egészsége szempontjából lényeges, antioxidáns hatású E-vitamin pótlása is. Legegyszerűbb az étrendbe beilleszteni. Növényi magvak, természetes növényi olajok, így a lenmag és az abból sajtolt olaj is tartalmazza az értékes összetevőt.
Ügyelni kell az A-vitamin megfelelő pótlására is. Az A-vitamin hiányát jelezheti a töredezett és a szokásosnál jóval szárazabb bőr. A hidegen sajtolt lenmagolajban fellelhető az A-vitamin is. A lenmag olajának D-vitaminja szintén hasznos lehet ekcéma esetén.
Dr. Richard Gallo bőrgyógyász professzor, és Dr. Tissa R. Hata a szájon át bevitt D-vitaminról kijelentették, hogy az ekcéma leggyakoribb fajtája, az atópiás dermatitisz kezelésében segíthet, hiszen megnöveli a ’cathelicidin’ nevű fehérje mennyiségét. A fertőzések és mikróbák elleni védekezést egyaránt segítő ’cathelicidin’ jellemzően hiányzik bizonyos bőrbetegségek, így ekcéma esetén is.
A lenmagolajat használják testápolókhoz is, azon tulajdonságából kiindulva, hogy visszaállíthatja a kiszáradt és / vagy repedezett bőr nedvességét.
Feltételezhető, hogy a lenmag és a lenmagolaj fogyasztása hosszútávon támogatja a máj egészségét is. Egyes kutatók szerint „a májon keresztül hat a bőrre”. Hatékonynak találták zsírosodó máj ellen. A máj, amennyiben telítődött méreganyagokkal, azok kivetődhetnek a bőrre is: a legegyszerűbb pattanásoktól kezdve, akár ekcémás fertőzést is kiváltva.