A lenmagolaj összetevői
A lenmagolaj Omega zsírsavjai, mint esszenciális zsírsavak alapvetőek a szív- és érrendszer egészsége szempontjából. Természetes hashajtó, egyedi módon képes a széklet kiürítésére, az anyagcsere és a bélmozgások szabályozására.
A lenmagolaj kedvelt étrendkiegészítő sportolók körében. Különösen testépítők szeretik az izomzat regenerálódását és épülését támogató hatásai miatt. Esszenciális zsírsavjai stimulálják az anyagcserét, gyorsítják annak folyamatait, így segítve a kalóriák, szénhidrátok, cukrok gyorsabb égését. Tipp: Egy fárasztó, kemény edzést követően bátran keverjen lenmagolajat a turmixába.
Esszenciális zsírsavak
Fontosak az emberi szervezet számára, ráadásul utánpótlásuk kizárólag táplálkozás során biztosítható. Az esszenciális zsírsavak legalapvetőbb formulája az Omega-3. A lenmagolaj tartalmaz Omega-3 telítetlen zsírsavakat – pontosabban magas alfa-linolénsav (ALA) tartalommal rendelkezik. Megfigyelések szerint az ALA-ból az emberi szervezet képes EPA (eikozapentaénsav) és DHA (dokozahexaénsav) előállítására.
A bőr egészségét támogató Omega-6 (linolsav) úgyszintén megtalálható a lenmagolajban, mely nem véletlen, hogy az Omega-6 és Omega-3 zsírsavak legjobb növényi forrása.
Vitaminok
A lenmagolajban viszonylag magas a látás vitaminjaként ismert, valamint a bőr hámrétegét erősítő A-vitamin mennyisége, csak úgy mint az antioxidáns hatású E-vitamin, a szépségápolásban alapvető D-vitamin, vagy éppen az egészség szempontjából meghatározó C-vitamin. Bizonyos mértékben B-vitaminok jelenléte is kimutatható, melyekre jellemző, hogy vízben oldódnak, és az anyagcsere folyamatokhoz szükséges enzimműködést általánosan támogatják.
Ásványok és nyomelemek
Ásványi anyagok és nyomelemek széles palettája fedezhető fel a lenmagolajban, mint pl.: a csontok megfelelő minőségéhez szükséges kalcium és foszfor, az izomműködést segítő magnézium, a vérképzésben alapvető szerepet játszó vas, vagy éppen az optimális anyagcserét támogató cink. Továbbá, fellelhető még nikkel, jód, mangán, nátrium, króm, kén jelenléte is.
Lignánok
A lenszemekből sajtolt lenmagolajban szintén megtalálni a magok összetételére jellemző bioaktív lignánokat, amelyek növényi eredetű fenoloid vegyületek. Természetes baktérium -, vírus -, gombaellenes hatóanyagként, a természetben amolyan speciális rovarölőként védik az adott növényt. Mint növényi eredetű összetevők, a len magjaiban találhatóak legnagyobb arányban. Hormonzavarokban is segíthetnek (a fitoösztrogén ide sorolható), mivel szerkezetük a nemi hormonokéhoz hasonló.