Omega zsírsav pótlás Lenmagolajjal
A Len (Linum usitatissimum, L.) magjaiból előállított olajban jelen vannak az Omega-3 és Omega-6 telítetlen zsírsavak is, melyek esszenciális zsírsavak, vagyis alapvetőek az egészséghez.
Mint hidegen sajtolt növényi olaj, a lenmagolaj a telítetlen zsírsavak egyik legtermészetesebb és legtisztább forrása, mely koncentrált formában tartalmazza az értékes összetevőket. A lenmagolajban különösen az Omega-3 zsírsavak kiemelkedőek, nagyjából 50-60%-ban vannak jelen.
Az Omega-3 zsírsavak bizonyítottan segíthetnek:
- a koleszterin normalizálásában,
- az érfalak rugalmasságának megtartásában,
- az idegi leépülés megelőzésében,
- a bőr ápolásában,
- a vérsűrűség és vérnyomás csökkentésében.
Az Omega-3 zsírsavak (EPA, DHA, ALA) közül a lenmagolaj alfa-linolénsavat (ALA) tartalmaz. Az emberi szervezet még ha nem is maximális mértékben, de mégis képes az ALA-t átalakítani a szintén esszenciális EPA (eikozapentaénsav) és DHA (dokozahexaénsav) telítetlen zsírsavakká. Mindez azért is jelentős, hiszen az Omega-3 zsírsavak EPA és DHA fajtái jellemzően halolajokban találhatóak meg. Omega-3 tartalma miatt egyes kutatók már azt feltételezik, hogy a lenmagolaj hasonló hatékonyságú mint a halolaj.
Vegetáriánusoknak, netán a halakra / tenger gyümölcseire allergiások számára kimondottan ajánlott lenmagolajat fogyasztani az Omega zsírsavak pótlása miatt.
Az Omega-3 a szervezetben jellemzően gyulladáscsökkentő tulajdonságú: az Omega-3 zsírsavból a szervezet gyulladásgátló, hormonszerű molekulát állít elő. Továbbá, egyaránt segíthet megelőzni szív -és érrendszeri krónikus betegségeket, valamint ízületi problémákat.
Kutatások során igazolták, hogy egy intenzív edzést követően az izomrostok sérülnek, ezeknek a sérüléseknek a gyógyulása eredményezi az izomfejlődést. Az említett izomrostsérülések gyulladásos jellegűek, regenerálásukhoz a pihenés mellett szükséges a megfelelő táplálkozás is.
A gyulladáscsökkentő Omega zsírsavakat tartalmazó lenmagolaj kedvelt a testépítők, kondícionáló edzéseket rendszeresen végzők körében. A 100%-os, hidegen sajtolt lenmagolaj főzéshez már csak azért sem ajánlott, mert az értékes Omega zsírsavak hő hatására felbomlanak. Hideg salátákra, fehérje turmixokhoz, kész ételekre öntve is finom az íze.
Az Omega-3 és -6 zsírsavaknak szükséges egy bizonyos egyensúlya a szervezetben. Általánosan legalább 2-4-szer több Omega-3 jelenlétére van szükség, mint Omega-6-ra. Túlzott mennyiségben fogyasztva ugyanis megfigyelhető, hogy az Omega-6 zsírsavak inkább már a gyulladásos folyamatok kialakulásához járulnak hozzá, mintsem azok megelőzéséhez.
Amerikai kutatók szerint az USA-ban az emberek étrendje akár 10-szer (vagy még ennél) is több Omega-6 zsírsavat tartalmazhat, mint Omega-3-at. Mindez a gyakoribb gyulladásos rendellenességek / problémák kialakulását eredményezheti. A lenmagolaj rendszeres fogyasztásával, növelhetjük a szervezetünkben az Omega-3 arányát.