Lenmagolajos Pikkelysömör kezelés
A pikkelysömör (’psoriasis’) világviszonylatban is ismert, genetikai alapon létrejövő bőrbetegség. Kialakulását bizonyos tényezők provokálhatják. Ilyen lehet például a bőr gyulladásos fertőzése, egy egyszerű rovarcsípés vagy égési sérülés, vagy akár a cukorbetegség is, melyekre a bőr előfordulhat, hogy a psoriasis tüneteivel reagál.
Nevét is hámló jellegéről kapta: a ’psora’ görögül ’pikkelyt’ jelent. Egy kiterjedt pikkelysömör már esztétikailag is komoly problémát jelent, nem is beszélve arról, hogy mentálisan igen komoly kihívás a betegeknek.
Pikkelysömör főképpen a könyök, a térd, az ágyék környékén, valamint a hajas fejbőrön jelenik meg. A bőrelváltozás jellemzően erős bőrpírral jár, kerek vagy összefüggő alakú, tetején vaskos „pikkelyes hámlásokkal”, melyek a jóval nagyobb ütemben termelődő, így egymásra folyamatosan halmozódó bőrhámsejtek következtében képződnek.
Igencsak kellemetlenséget tud okozni az elváltozott bőrréteg folytonos, korpaszerű hámlása. Fájdalommal is járhat, hiszen a pikkelyes - hámlós - gyulladt kiütések amellett hogy viszketnek, könnyedén sérülhetnek, fel is szakadhatnak (mondjuk a nehezen csillapítható vakarási inger miatt).
A pikkelysömör komoly betegség, de a tévhiedelemmel ellentétben nem fertőző. Tudni kell azt is, hogy maga a betegség nem öröklődik, az arra való hajlam azonban igen.
- A betegség a tudomány jelen állása szerint teljesen nem gyógyítható. A tünetek enyhítésében azonban jelentős javulást lehet elérni a szervezet zsírsav-összetételének a megváltoztatásával. A lenmagolaj esszenciális zsírsavjaival mindez támogatható, ráadásul az Omega-3 és Omega-6 zsírsavak gyulladásgátló hatásaiknál fogva enyhíthetik a bőr gyulladásos megbetegedéseit.
- A lenamgolaj alfa-linolénsavja (ALA) szerepet játszik a bőr hidratálásában és nedvességének a megőrzésében. Egyes tanulmányok szerint a pikkelysömör tüneteinek a kezelésében az ALA egyértelműen hatékony lehet.
- A bőr hámsejtjeinek károsodását az E -és C-vitamin a lenmagolajban található ásványokkal együttesen segíthet ellensúlyozni.
- A lenmagolajban is megtalálható D-vitaminnak a tudomány modern megközelítése szerint komoly szerepe lehet a hámsejtek osztódásában és termelődésében. A D-vitamint és az azt tartalmazó készítményeket ajánlják külsőleg, a pikkelysömör tünetei ellen.
A pikkelysömör és a növényi olajok
A növényi olajok biokémiai felépítése részben hasonló a bőr zsíranyagához, továbbá értékes hatóanyagokat tartalmaznak. Jótékony hatásaik között szerepel, hogy természetes kozmetikumként is ismertek. A táplálkozás szerves részét is képezhetik, közvetlen fogyasztásra is alkalmasak.
A növények magjából hidegen sajtolással kinyert olajok, mint amilyen a lenmagolaj is, természetes termékek, finomított társaikkal ellentétben nem veszítik el hatóanyagaik nagy részét, a bőr külsőleges ápolására alkalmazhatóak.
A ’Department of Dermatology, School of Medicine, University of California’ kutatói szerint a psoriasis kezelésében a lenmagolaj még inkább hatékonyabb a ligetszépe olajjal kombinálva.