A prosztata egészségének megóvása

A prosztata, vagy dülmirigy páratlan szerv a férfi kismedencében, a hugyhólyag és a végbél között. Körülöleli a hugycső kezdeti szakaszát, valamint a hugyhólyag nyaki részét. Egy egészséges férfi testében a prosztata gesztenye méretűvé (20-25 gramm) fejlődik.
Kötőszövetből, mirigyállományból, és simaizom alkotja állományát. Bármily meglepő, de szerepe van a megtermékenyítésben is, hiszen mirigyei tejszerű váladékot termelnek, mely az izmok összehúzódásának következményeképpen a hugycsőbe kerül, ahol a spermiumokkal és egyéb váladékokkal keveredve ondó keletkezik.
A dülmirigy simaizma felelős a vizeletürítésért, hiszen akaratunktól független összehúzódása nyomás gyakorol a hugycsőre, melynek hatására keletkezik a vizeletürítési inger. – Prosztata megnagyobbodás következményeképpen a „túlméretezett” dülmirigy valósággal összenyomja a hugycsőnek azon szakaszát, amit körülölelt.
Amennyiben vizeletüritéssel összefüggő egészségügyi problémánk adódna, akkor gyanítható a prosztata működésével kapcsolatos gondok fennállása is!
A prosztatát úgy is jellemezhetnénk, mint „ egy kicsi, ám méretével ellentétben jóval jelentősebb szerv”.
Az erősebb nem képviselőinek optimális esetben tudomásuk sincs prosztatájukról, hiszen az amennyiben megfelelően funkcionál, működése nem érezhető. Amennyiben a prosztata működését, méretét elváltozáséri, az általában panaszokkal, fájdalmakkal társul.
Egészségének a megőrzése olyan praktikákkal is elérhető, mint:

- intim torna,
- jóga, relaxáció, meditáció
- speciális prosztata-masszázs,
- egészséges táplálkozás,
- rendszeres mozgás (úszás, kocogás, sétálás),
- a folytonos ülőmunka megszakítása pár perc mozgással,
- a szűk és szoros alsóneműk elhagyása,
- de kutatók szerint a normál-rendszeres szexuális együttlét is segíthet.
A prosztatagondokkal kapcsolatos egészséges(ebb) táplálkozáshoz hozzátartozik a tipikusan zsíros, magyaros ételek mértékletes fogyasztása, valamint a szintén jó hazai szokásnak beillő túlzottan fűszeres étkezési szokások mellőzése.
A fűszeres-csípős ízesítők némelyikének vízhajtó jellegzetessége is van, mellyel ingerlik a prosztatát, fokozottabb működésre késztetve azt.
A gondosan megválogatott táplálékokkal, például a cink és szelén tartalmú élelmiszerekkel, étrendkiegészítőkkel önmagában támogatható a prosztata egészsége.
A dülmirigy az emberi szervezetben a legmagasabb arányban tartalmaz cinket. A 100%-os, hidegen sajtolt tökmagolajban a cink- és szelén tartalom egyaránt kimutatható! Az említett ásványok mellett a tökmagolajban szintén megtalálható E-vitamin antioxidatív védelmet nyújt a prosztatának.
A magas ásványi anyag -, vitamin -, illetve telítetlen zsírsav tartalommal rendelkező természetes tökmagolajat a népi gyógyászatban elsősorban prosztata problémák enyhítésére, illetve megelőzésére ajánlják.
2011-ben az ’Urologia Internationalis’ szaklapban megjelent egy tanulmány, amelyben kifejttették, hogy a tökmag valóban képes lehet a jóindulatú prosztata megnagyobbodás megakadályozására, vagy éppen a prosztata tömegének a csökkentésére.
Pár évszázaddal korábban, amikor is az értékes tökmagokat rendszeresebben fogyasztották, a férfiak körében jóval kevésbé váltak ismertté a vizelési panaszokkal járó prosztata rendellenességek.