A székrekedés tüneteinek enyhítése lenmagolajjal
A székrekedés minden életkorban előfordulhat, azonban a kor előrehaladtával egyre gyakoribbá válhat. A népesség igen nagy számát érinti, 60 év fölött például feltételezhető, hogy a lakosság nagyjából 30%-ánál fennáll a probléma.
Legtöbben úgy definiálnánk a székrekedést, mint a kemény és csekély széklettel járó emésztési problémát, amely erőlködéssel jár.
A valóságban, orvosi értelemben legalábbis mindenképpen bonyolultabb ennél a probléma. Sokakat megtéveszthet a szorulás fogalma. A szorulás egy tünet, a székrekedés maga a betegség. Egyeseknek megtévesztő az, ha mondjuk 48 óra alatt még nem volt székletük. Ezt hajlamosak vagyunk székrekedésnek gondolni, pedig ilyenkor még szorulásról van szó.
A székrekedés ugyan meghatározható többféleképpen, vannak azonban jellemző tünetei, melyek valószínűsíthetik a probléma fennállását. Ilyenek lehetnek:
- A heti 3 alkalomnál kevesebb székletürítés.
- Az erőlködéssel járó, kemény produktum székletürítés közben.
- Gyomor környékéről sugárzó fájdalom, puffadás érzése ürítés után.
- Olyan érzésünk támad, mintha félig végeztük volna el dolgunkat a mellékhelyiségben.
- Hashajtók vagy egyéb hashajtó hatású készítmények alkalmazása.
- Véres széklet (huzamosabb idő után, a végbél kialakuló megrepedése miatt).
A székrekedés kapcsán jó ha tudjuk, hogy a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, az inger hatására visszatartott széklet, a tartósan rendszertelen étkezés és elégtelen folyadékbevitel, vagy bizonyos bél- és emésztőrendszeri panaszok egyaránt kiválthatják a problémát.
Önmagában egy kellemetlen, hangulatromboló betegségről van szó. Mivel a későbbiekben okozhat szövődményeket, mint pl. az aranyér kialakulása, a vastagbél berepedezése, diverticulosis (a vastagbél falának előboltosulása). A székrekedés növelheti növeli a valószínűségét a vastagbélrák kialakulásának, hiszen a széklettel együtt toxikus anyagok egész hada érintkezik hosszabb ideig a bélnyálkahártyával.
A székrekedés megelőzhető, kezelhető olyan egyszerű praktikákkal is, mint mondjuk a rendszeresített testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás (rostban gazdag ételek fogyasztása, vörös húsok kerülése), a gyomor teltségének a serkentése (pusztán már azzal, ha éhgyomorra fogyasztunk 1 pohár vizet), a székelési inger mindenkori figyelembe vételével.
A lenmagolaj segíthet
A krónikus székrekedés természetes kezelésének egyik legkíméletesebb módszere lehet bárki számára a lenmagolaj. A lenmagolaj nem szokványos hashajtó, úgymond mechanikus úton segíti a széklet kiürítését. Szabályozza és egyben javít is a bélrendszer működésén. Míg egyes hashajtók hígítják a székletet, így ösztönözve annak mielőbbi távozását, a lenmagolaj esetében ez nem így fest:
Mozgásba hozza a bélműködést, ezáltal serkentve a salakanyag könnyebb átjutását a bélrendszeren. A 100%-os hidegen sajtol lenmagolaj egyértelműen jó hatással van az anyagcserére. Megfigyelhető, hogy valósággal „beolajozza” a vastagbél belső felszínét így segítve a széklet áthaladását és távozását.
Mindeközben egyáltalán nem irritálja a bélfalakat. A hashajtók többségével ellentétben tartós fogyasztása sem ingerli a bélnyálkahártyát. Lenmagolajat fogyasztva nem kell tartani attól, hogy hosszú távon idült gyulladások alakulhatnak ki a bélrendszerben. A gyomorgörcsökkel kísért székrekedés (’spasticus obstipatio’) panaszainak a kezelésében kitűnő segítséget nyújthat.
Székrekedés kialakulhat akkor is, ha túl sok a fehérje az étrendünkben. A lenmagolaj ilyenkor képes fellazítani a fehérje által „megkeményített” székletet, normál állagához segítve azt.