Szemápolás, Szemtáplálás Szőlőmagolaj segítségével
A szőlőt (latinul ’Vitis vinifera’) már évezredek óta nagy becsben tartják, mind táplálkozási, mind pedig gyógyászati szempontból. Feljegyzések szerint már az Ókori Egyiptomban fogyaszthatták. Annyi bizonyos, hogy a történelem hajnalán a szőlőből készült bort magasztalták, és nem csak mint bódító-mámorító szert, hanem mint olyan italt, amelynek mértékletes fogyasztás jót tehet az egészségnek is.
A hagyományos népi gyógyászatokban a szőlő levét sebkezelésre, a vérzés elállítására, gyulladáscsökkentőként egyaránt használták. A gyümölcsszemekből készült kenőccsel bőr -és szemproblémákat kezeltek.
Az ősi kultúrák ismételten tudhattak valamit! – Pusztán a szemproblémákra lebontva, a szőlő magjaiból sajtolt olaj tapasztalatok és tudományos eredmények szerint javíthat a látáson.
A hidegen sajtolással előállított, 100%-ban természetes olaj, megőrzi a szőlőmagok jellegzetességeit. Antioxidánsai támogatják a szem egészségét, védik a retina sejtjeit az oxidatív károsodásoktól.
A szembetegségek egyik igen gyakori válfaja, a szürkehályog egyértelműen összefüggésbe hozható az antioxidánsok csökkenésével a szervezetben. Amikor az antioxidánsok, illetve a szem védő mechanizmusai már nem képesek megvédeni a szemet a szabadgyökök okozta károsodástól, kialakulhat az életkor előrehaladva látásromlást, vagy akár vakságot is eredményező szürkehályog.
A szürkehályog kapcsán az orvosok egyetértenek abban, hogy az antioxidatív és szabadgyök ellenes vitaminokkal, mint amilyen a C -és E-vitamin, megelőzhető lehet a probléma. A szőlőmagolaj növényi olajokhoz képest kimagasló E-vitamin tartalma a segítségünkre lehet a szemek megerősítésében, regenerálásukban.
A hidegen sajtolt szőlőmagolaj a szürkehályognál jóval veszélyesebb, és komplikáltabb ellátást igénylő zöldhályog kezelésében is segédkezhet.
Tudományosan alátámasztható a szőlőmagolaj látásjavító hatása
- A ’Marylandi Egyetem Orvosi Központja’ által közzétett jelentésben a szőlőmagolaj éjszakai látást javító hatására hívták fel a figyelmet. ’Az aktuális szemkutatás’ címet viselő tanulmányban leírták, hogy a szőlőmag antioxidánsai védik a sejteket a retinában. Ezek a sejtek felelősek azért (is), hogy rossz fényviszonyok között, vagy sötétben is megkülönböztethetőek legyenek a színek.
- A ’Susan G. Coman Alapítvány’ terápiás útmutatójában a cukorbetegség egyik szövődményeként kialakuló diabéteszes retinopátia tüneteinek az enyhítésére is ajánlják a szőlőmagolajat. ’F-től’ ’A’ besorolásig (’A’ a legjobb) osztályozták a hatékonyságát: A szőlőmagolaj ’B’ besorolást kapott diabéteszes retinopátia kezelésében, ami annyit tesz, hogy „tudományos bizonyítékokkal alátámasztható”.
- A makula („sárgafolt”) az éleslátás helye, a központi látásért is felelős. Az időskori látásvesztés (főleg 65 év felett) leggyakrabban éppen a makula degenerációjának a következménye. A makula degenerációnak két típusa különböztethető meg: a nedves (láthatóak új, növekvő vérerek) és a száraz (nem láthatóak új vérerek) forma.
Dr. Theresa Graedon társszerzője volt annak az orvoskémiai feljegyzésnek, melyet a ’University of Washington’ kutatói készítettek, és a szőlőmagolaj hatását taglalták a makula degeneráció kapcsán.
A ’The People's Pharmacy Guide to Home and Herbal Remedies’ címet viselő (magyarra fordítva nagyjából annyit tesz, hogy ’Kézikönyv az Otthoni Gyógyászattal és a Gyógynövényekkel Kapcsolatban’) tanulmányban megfogalmazták, hogy a szőlőmagokban és az azokból készült természetes kivonatokban található Oligomer procianidinek segíthetnek lassítani, vagy akár megelőzni a makula degenerációját.
A kutatók feljegyezték azt is, hogy az szőlőmagolaj antioxidánsai a számítógépek monitorai által gyakorta kiváltott ún. ’vizuális stressz’ negatív hatásait szintén ellensúlyozhatják