Trombózis esély csökkentés mákolajjal
A trombózis esetén a szív által „mozgatott” vérkeringés, a vér erekben történő megalvadása miatt az érrendszer valamelyik szakaszában megáll.
A vér megalvadása egy adott szakaszon több tényező függvénye. Trombózis keletkezhet, ha megsérül az érfal, ha érszűkület, érelmeszesedés alakul ki, ha megváltozik a vér áramlása és alvadékonysága. Leszűkült erekben potenciálisan nagyobb az esélye a trombózis kialakulásának. Például ilyen esetben a vörösvérsejtek könnyen összetapadhatnak, vagy az ún. plakkok hamarabb elzárhatják a vér áramlásának az útját.
Trombózis gyakorlatilag az egész testben kialakulhat, mind a vénákban, mind a verőerekben. Ha az agyi verőerekben keletkezik, agyi infarktusról, ha a szív verőerében, szívinfarktusról beszélhetünk...
Verőeres trombózis kialakulására nagyobb az esélye akkor, ha valaki cukorbeteg, magas a koleszterinszintje, túlsúlyos, netán dohányzik. Vénás trombózis abból a szempontból gyakoribb, hogy amennyiben valaki huzamosabb ideig nem mozog, veszélyeztetettebb lesz (pl.: akár egy komoly műtétet követő ágyhoz kötöttség alatt).
Önmagában véve, időben kezelve nem halálos betegség, mint azt sokan gondolják. Komoly fenyegetéstől akkor kell tartanunk, amennyiben a keletkező vérrögök eljutnak valamely központi szervbe.
A betegség jellemzően hosszú folyamat eredményeként alakul ki. A tünetek előre nem jelzik, hogy trombózisról van szó, azonban amolyan figyelmeztető jelek lehetnek. Ráadásul a tünetek eltérőek, attól függően, hogy a test mely részében alakult ki érszűkület.
Alsóvégtagok érszűkülete esetén
Már egy hosszabb séta / járás is teljesen megerőltetőnek tűnik. Ahogy a szűkület tovább terjed, úgy lesz egyre fájdalmasabb a rövidebb ideig tartó mozgás is.
A lábszár visszértágulata
Bőrelváltozás, vagy a lábujjak között megjelenő gombásodás formájában is jelentkezhet. A nem kezelt, már szemmel is jól látható visszér fizikai megterhelés hatására okozhat trombózist!
A szív ereinek szűkületekkor
Figyelmeztető jel a fizikai igénybevételkor jelentkező mellkasi fájdalom, amely pihenésre mérséklődik, vagy megszűnik teljesen, ám újboli megterhelés esetén ismét jelentkezik. Minél inkább terjed a szűkület, annál inkább fokozódik a fájdalom, már egyre kisebb terhelés hatására is.
A trombózis kialakulása megelőzhető. Biztos, hogy nem mondunk újat a megelőzés módjával: egészséges életmóddal, táplálkozással és mozgással, vagy akár olyan étrendkiegészítők adagolásával, melyekről elmondható, hogy támogatják a szív -és érrendszer egészségét.
Ilyen kiegészítő táplálék lehet a mákolaj is. Naponta 1-2 teáskanállal fogyasztva, támogathatjuk a szervezetünket abban, hogy csökkentse a kockázatot.
Dr. Babai László (a Trombózisközpont főmunkatársa) általános vélekedése szerint: „A visszeres betegségekben bizonyos gyógynövények eltérő szerepeket töltenek be. Egyes fajták erősítik a vénákat, mások gyulladáscsökkentőek, netán vérhigítóként (a vér alvadékonyságát csökkentik) akadályozzák a vérrögök kialakulását.”
A természetgyógyászként is munkálkodó orvos úgy véli, hogy a visszeres-vénás keringési rendellenesség a lábakon alakul ki gyakorta. „A szívnek a gravitáció miatt, lentről jóval „nehezebb” felszívnia a vért. Rossz vénák esetén itt gyűlik fel leghamarabb a folyadék, kitágítva, kanyarulatossá téve a vénákat. Nem ritka a duzzanat és / vagy ödéma kialakulása sem.
Az ilyen vénákban lelassul a véráramlás, a vér alvadására, majd a trombózis kialakulására is nagyobb a valószínűség. Visszeres tágulat esetén a cél az, hogy növeljük a vénák falának rugalmasságát, segítsük a jobb véráramlást, megakadályozzuk a vérrögképződést, megelőzve a trombózis kialakulását.”
Szervezetünk számára a mákszemek jótékony összetevőit megőrző, 100%-os, hidegen sajtolt mákolaj hatásai sokoldalúbbak lehetnek mint azt elsőre gondolnánk.
Csökkentse a kockázatot mákolajjal
“Elősegítheti a magas vérnyomás csökkenését, kedvező zsírsav-összetételének köszönhetően megelőzhető a trombózis és az embólia kialakulása. Normalizálhatja a vér koleszterinszintjét. Nyugtató hatású, növeli a szellemi teljesítőképességet”- Fogalmaz Kovács József ’Az olajok gyógyító ereje’ c. könyvében [Bp.:Kinizsi nyomda, 2011, 15p.] [01.]
A mákolaj azáltal, hogy nyugtatólag hat az idegrendszerre, segítheti a jobb alvást, közvetve bár, de bizonyos értelemben így a trombózis megelőzését is. Napjainkban egyértelmű, hogy a rohanás, a lerövidülő pihenési szakaszok, a feszültség és stressz hosszú távon negatívan kihathat az érrendszer egészségére. Például az egyre nagyobb mértékben jelenlévő stresszhormonok idővel fokozhatják a vérzsírok szintjét, szűkíthetik az ereket, ronthatják a szív működését (ritmuszavarok).
Nem is beszélve arról, hogy a stresszes életet élők a feszültségek levezetése végett gyakran választják a dohányzást, vagy éppen elhízottá válnak azáltal, hogy állandó nassolásba, evésbe „temetkeznek”. Ezáltal növelik a rizikófaktorait a trombózis kialakulásának.
Cserháti Gabriella, életmód-tanácsadó szerint a mákolaj vérhígító tulajdonságú, melynek rendszeres fogyasztása hosszútávon megelőzheti a mélyvénás trombózis kialakulását. A mák gazdag aminosavakban, kalciumban, foszforban, vasban, káliumban, B6 -és E-vitaminban. Ezeket az összetevőket a hidegen sajtolt mákolajokban is megtalálni.
A jobb egészség és közérzet elérése érdekében ajánlott napi 1-2 teáskanál mákolajat fogyasztani.
A Hidegen sajtolt Mákolajról
A Hidegen sajtolt olajokról
Hivatkozott kutatások címei
- Experimental study of an intravascularly injectable solution of fatty acid esters of iodized poppyseed oil (A.G. 52-315)