A mákolaj idegrendszer nyugtató hatása
Az emberiség már évszázadok, évezredek óta ismeri a mákot. A kezdetektől különböző gyógyhatású készítmények alapjául használják fel. Találni feljegyzéseket arról, hogy az antik világ atlétái a mákmagokat mézzel és borral keverték össze, így fogyasztották az egészségük és erejük megőrzésére.
A mákszemekből hidegen sajtolt, 100%-os mákolajról hagyományosan úgy tartják, hogy nyugtatólag hat a lélekre, segít a testi-lelki kiegyensúlyozottság megteremtésében.
A mák latin megnevezése, a ’Papaver Somniferum’ utótagjának magyar fordítása, röviden annyit tesz: „álmot hozó”. A 100%-os, hidegen sajtolt mákolajról feltételezhető, hogy segíti a jobb alvást. Mai eseménydús, rohanó világunkban talán senkinek nem kell külön taglalni az alvás és megfelelő pihenés fontosságát. Az éjszakai alvás minősége és milyensége nagyban segít abban, hogy miképpen indul majd a másnap reggel. [01.]
A mákolajat a jobb alvás támogatása céljából, leginkább lefekvés előtt kb. fél órával ajánlott fogyasztani. A mák aromájú olajat a modern kozmetikában és szépségápolásban újabban különböző illó -és masszázsolajok összetevőjeként is felhasználják. Egy ellazító, regeneráló masszázs amellett, hogy jóleső érzést kelt, mindenképpen segíthet a feltöltődésben, a közérzet javításában.
A mákolaj nyugtatólag hat az idegrendszerre is, feszültségoldó hatásokat tulajdoníthatunk magának a mákszemeknek, és az azokból sajtolt olajoknak egyaránt. A stressz, mint a mindennapok egyik komoly kihívása egy bizonyos idő után valóban képes károsodásokat okozni mind az ér -, mind pedig az idegrendszert érintve.
A stressz hosszú távon egészségromboló! Emellett egyértelműen negatívan hat a közérzetre, az élet szemléletre. Stresszes időszak, idegi kimerültség esetén a tapasztalatok szerint egy próbát mindenképpen megér a nyugtató hatású mákolaj adagolása.
A hagyományos orvoslás és természetgyógyászat vélekedése szerint pusztán a mákszemeket macskagyökérrel elkeverve már hatásos „idegerősítő” szert kapunk végeredményképpen.
A mákolaj magnéziumot is tartalmaz. A szervezetben a magnézium stressz-ellenes elektrolitként is ismert, feltételezik, hogy amennyiben optimális mértékben van jelen, segíthet a stressz leküzdésében.
A magnézium, a kalcium, a vas, vagy a réz (a mákszemekben kimutathatóak!) olyan ásványok, amelyekről hozzájárulhatnak a neurotranszmitterek szabályozásához, avagy az idegsejtek normál fejlődéséhez. A mákolajban bioaktív kötésben vannak jelen az ásványi anyagok, vitaminok, nyomelemek, így belépülésük sokkal hatékonyabb mint a mesterséges készítményekben.
Állatokon végzett kísérletek során sikerült kimutatni a mákolaj agyműködésre, idegrendszerre gyakorolt következő jótékony hatását: megfigyelték, hogy a hidegen sajtolt mákolaj patkányoknál védelmet nyújtott a Hippokampusznak, agyi iszkémia (latinul ’ischaemia’, a vérellátás csökkenéséből adódó helybeli vérszegénység), és az azt követő reperfúziós kezelés (röviden: a vérellátás helyreállítása) után. [02.]
A Hidegen sajtolt Mákolajról
A Hidegen sajtolt olajokról
Hivatkozott kutatások címei
- Plant Extracts for Sleep Disturbances: A Systematic Review
- Poppy seed oil protection of the hippocampus after cerebral ischemia and re-perfusion in rats